Dzienne archiwum: Styczeń 2, 2018

Obchody 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Gminie Damasławek.

Obchody 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Gminie Damasławek rozpoczęły się w Niemczynie 27 grudnia 2017r. o godz. 11.30. Rodziny powstańcze spotkały się na mszy św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą sprawował ks. proboszcz Bogdan Łybek w intencji śp. Michała Orłowskiego, śp. Walentego Piotrowicza i śp. Franciszka Woś uczestników Powstania Wielkopolskiego. Po mszy rodziny przeszły na przykościelny cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów i wieńce na grobach swoich przodków. Krótkie biografie dołączono poniżej. Z tej też okazji Wójt Gminy Damasławek Jacek Matysiak i Przewodniczący Rady Gminy Damasławek Wojciech Ollek zapalili na grobach Powstańców znicze.

Foto (1)

Dalsze uroczystości przebiegały 28.12.2017r. w Damasławku, gdzie odbył się pierwszy w naszej gminie marsz Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Orszak wyposażony w kwiaty, znicze, a przede wszystkim flagi powstańcze, prowadzony przez Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Damasławku, wyruszył spod Starej Szkoły przy ul. Janowieckiej pod pomnik na Rynku. W budynku tym w okresie powstania mieścił się sztab kpt. Jana Tomaszewskiego. Odczytano krótkie wspomnienie o walkach i ofierze uczestników zwycięskiego powstania. Następnie członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Damasławku i Towarzystwa Sympatyków Ziemi Damasławskiej oraz Rodziny Powstańcze złożyli kwiaty i wieńce.

Na zakończenie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza pełniąca wartę przy pomniku odpaliła race, które przy dźwiękach Roty, podkreślały podniosły charakter uroczystości, dodatkowo zapewniając wizualny efekt mieszkańcom Damasławka.

Foto (1)

Sporządził – Bolesław Szmania.

Foto. A.B. Szmania