Dzienne archiwum: Luty 7, 2018

Kampania sprawozdawcza w Ochotniczych Strażach Pożarnych z terenu Gminy Damasławek.

Kampania sprawozdawcza

w Ochotniczych Strażach Pożarnych

z terenu Gminy Damasławek

Początek roku to okres kampanii sprawozdawczych Ochotniczych Straży Pożarnych za ubiegły rok. Jednostką, która rozpoczęła 5 stycznia br. cykl zebrań była Ochotnicza Straż Pożarna w Niemczynie. Następnie walne zebrania odbyły się 12 stycznia w OSP w Międzylesiu, 26 stycznia w OSP w Mokronosach i 3 lutego w OSP w Damasławku. Była to okazja do podsumowania osiągnięć i zakupów sprzętu w jednostkach, a także do przedstawienia planów na bieżący rok. We wszystkich spotkaniach brał udział Wójt Gminy Damasławek Jacek Matysiak, który dziękował strażakom za ich zaangażowanie, szczególnie po przejściu ubiegłorocznych nawałnic. Na sobotnie spotkanie 3 lutego br. do Damasławka przybyli także: bryg. Zbigniew Dziwulski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu, druh Andrzej Kuraszkiewicz – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu, Tomasz Kranc Starosta Wągrowiecki oraz delegacje z OSP
w Międzylesiu i Niemczynie.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu wręczył druhom: Dominkowi Mosiek, Adrianowi Wegnerowi, Remigiuszowi Pietrzyckiemu i Cyprianowi Wieczorkowi, zaświadczenia z ukończenia szkolenia technicznego. W skali gminy, szkolenie techniczne odbyło 18 strażaków w tym 5 druhów z Damasławka, 9 druhów z Międzylesia i 4 druhów z Niemczyna.

Ochotnicza Straż Pożarna w Damasławku wzbogaciła się o dwóch nowych członków Jana Waleriańczyka i Jakuba Szmanię, którym legitymacje członkowie wręczył Prezes OSP w Damasławku druh Maciej Przybylski.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu przyznało druhom Patrykowi Fraszowi i Patrykowi Górnemu odznaki Strażaka Wzorowego, które wręczyli druh Andrzej Kuraszkiewicz – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu i druh Cyprian Wieczorek – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Damasławku.

Walne zebranie członków OSP w Damasławku odbyło się w nowo wyremontowanej sali. Dzięki m. in. środkom z funduszu sołeckiego w kwocie 18.000,00 zł, możliwy był zakup paneli podłogowych i materiałów do remontu sali, który przeprowadzili strażacy na czele z prezesem druhem Maciejem Przybylskim.

OSP w Damasławku uzyskała również środki w kwocie 5.850,00 zł z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu na remont garażu, który również przeprowadziła we własnym zakresie. Jednocześnie dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się doposażyć OSP w Niemczynie w pilarkę, a OSP w Międzylesiu w pilarkę i motopompę pływającą. Wartość zadania to 13.700,00 zł, w tym kwota dofinansowania 10.635,00 zł.

W ubiegłym roku w remizie dokonano wymiany instalacji i kotła c.o., koszt zadania wyniósł 82.410,00 zł. Zadanie było współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 40.000,00 zł. Za budynkiem remizy ustawiono blaszany garaż do przechowywania węgla o wartości 4.750,00 zł.

W 2017 Gmina Damasławek uzyskała od Fundacji ENEA kwotę 49.996,00 zł jako wsparcie finansowe dla gmin, które ucierpiały w wyniku anomalii pogodowych. Decyzją Wójta i Radnych Gminy Damasławek pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu dla strażaków ochotników. Do OSP w Damasławku trafił sprzęt o wartości 35 954,13 zł, do OSP w Niemczynie sprzęt o wartości 5.360,34 zł, do OSP w Mokronosach sprzęt o wartości 5.183,22 zł i do OSP w Międzylesiu sprzęt o wartości 3.853,59 zł.

Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu, budynek Remizy OSP w Damasławku przy ul. Wspólnej 2 przystosowywany jest obecnie do wymogów przeciwpożarowych. Opracowano Instrukcję Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego, wyposażono obiekt w instrukcje postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem numerów alarmowych, oznaczono kierunki ewakuacji oraz wyjścia ewakuacyjne z sali, wyposażono budynek w odpowiednią ilość i rodzaj gaśnic. Zamontowano przeciwpożarowy wyłącznik prądu i dokonano przeglądu instalacji odgromowej. W najbliższym czasie planowany jest montaż hydrantów wewnętrznych oraz opracowanie projektu dostosowania długości dojść ewakuacyjnych z sali na piętrze.

Sporządził – Bolesław Szmania.

Foto (1)