Miesięczne archiwum: Grudzień 2019

Obchody 101. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek

 

Cywile – Powstańcy podejmują próbę negocjacji z prusakami, zaczynają się przepychani, oddany zostaje strzał, który rani Polaka. Ranny Powstaniec zostaje wyprowadzony przez sanitariuszki. Pierwsza próba odbicia magistratu pruskiego kończy się niepowodzeniem. Drugi atak na magistrat jest już zwycięski. Z Urzędu znika flaga pruska, i zaczyna powiewać flaga powstańcza. Jesteśmy Wolni!

_______________________________________________

Obchody 101. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek rozpoczęła msza święta w kościele pw. św Stanisława BM. Ksiądz dr Grzegorz Iwiński przywitał licznie zebranych, wprowadzając w klimat sprzed stu jeden lat. Podczas homilii ksiądz Krzysztof Januchowski podkreślił wkład Kościoła Katolickiego w kształtowaniu postawy Powstańców. Po zakończonej Mszy Świętej spod wyruszył marsz powstańczy ulicami Damasławka. Nad maszerującymi powiewały flagi powstańcze, a z głośników rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. Po przybyciu pod Urząd Gminy Damasławek i wydaniu komendy „Baczność” odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 101 lat. Sławomir Buk Przewodniczący Rady Gminy Damasławek, a zarazem Prezes Towarzystwa Sympatyków Ziemi Damasławskiej przedstawił zarys powstania oraz zwrócił się do zebranych oddając cześć Bohaterom. Następnie przed Urzędem odbyła się inscenizacja walk powstańczych. Po zwycięstwie Powstańców wykonano wspólną fotografię. Pochód ruszył ulicą Żnińską, tak jak 101 lat temu oddziały Komendantów Stefana Kubiak i Tadeusza Kruszki, a później kpt. Jana Tomaszewskiego. Kolejnym przystankiem był SKWER POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH ZIEMI DAMASŁAWSKIEJ. Dla uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich Dominik Mosiek oraz Paweł Sproski odczytali Apel Powstańczy przywołując nazwiska 240 uczestników wielkopolskiej insurekcji związanych z naszą gminą i Kompanią Juncewską. „STAŃCIE DO APELU! CHWAŁA BOHATEROM!” – brzmiało wezwanie, na co zebrani trzykrotnie odpowiadali „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”. Apel przeplatały salwy karabinowe. Po apelu została odśpiewana ROTA” oraz zostały odpalone race. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek, który podziękował wszystkim uczestnikom i współorganizatorom obchodów. Włodarz zaprosił Mieszkańców na ciepłą strawę do Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku.

Świątecznie w naszym przedszkolu…

 

Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający, ten magiczny czas, jest niezwykle pracowity. Zajęcia otwarte o tematyce świątecznej, przegląd kolęd i pastorałek oraz przedstawienia Jasełkowe to „hity” grudniowych dni w przedszkolu. Wszystkie te świąteczne akcje były wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role, śpiewały kolędy i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z Damasławka tradycyjnie zostały zaproszone także do Zespołu Szkół Powszechnych w Damasławku na przepiękne przedstawienie jasełkowe.

Opracowały: A. Kokowska i P. Nowak

Oficjalne Przekazanie nowego autobusu dla Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wapnie.

 

Oficjalne Przekazanie nowego autobusu dla Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wapnie. Podczas spotkania wigilijnego poświęcono i przekazano nowy pojazd dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od teraz nowy Mercedes Sprinter będzie dowoził uczestników m. in. z terenu Gminy Damasławek. Nasz Samorząd udzielił wsparcia finansowego na realizację ww. zadania. Mamy nadzieję, że nowe auto poprawi komfort podróżowania i będzie dobrze służyło przez wiele lat.

fot. 1x Cezary Kucharski
fot. 3x Archiwum Urzędu

Ostrzeżenie meteorologiczne

 

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 57

Nazwa biura IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu

Zjawisko/stopień zagrożenia Oblodzenie/ 1

Obszar województwo wielkopolskie powiat wągrowiecki

Ważność od godz. 21:00 dnia 27.12.2019 do godz. 08:00 dnia 28.12.2019

Przebieg Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna gruntu około -3°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 70%

Uwagi Brak.

Informacja o wynikach naboru.

 

INFORMACJA O WYNIKACH NABORU
kandydatów na członków komisji opiniującej w otwartych konkursach ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2020 roku

 

W wyniku naboru kandydatów na członków komisji opiniującej w otwartych konkursach ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2020 roku w Urzędzie Gminy Damasławek, ul. Rynek 8, 62 – 110 Damasławek

nie zgłosił się żaden kandydat

Uzasadnienie:
W odpowiedzi na zarządzenie nr SG. 0050.135.2019 Wójta Gminy Damasławek z dnia 4 grudnia 2019 roku w sprawie ogłoszenia naboru kandydatów na członków komisji opiniującej w otwartych konkursach ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2020 roku nie został zgłoszony żaden kandydat reprezentujący przedstawicieli organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

WÓJT GMINY DAMASŁAWEK
/-/ Cyprian Wieczorek

Damasławek, 24.12.2019 roku

Ostrzeżenie meteorologiczne

 

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 56

Nazwa biura IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu

Zjawisko/stopień zagrożenia Gęsta mgła/ 1

Obszar województwo wielkopolskie powiat wągrowiecki

Ważność od godz. 22:00 dnia 18.12.2019 do godz. 10:00 dnia 19.12.2019

Przebieg Prognozuje się gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do 200 m.

Prawdopodobieństwowystąpienia zjawiska(%) 80%
Uwagi Brak.

Już po raz XIX przyznano „Złotą Pieczęć”

 

W czwartek 12 grudnia w sali Kina MDK w Wągrowcu odbyła się tegoroczna Gala Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”. Do Kapituły wpłynęło dziesięć nominacji. Wśród zgłoszonych osób znalazło się dwóch mieszkańców Gminy Damasławek: Prezes Towarzystwa Współpracy Gminy Damasławek z zagranicą Leszek Górski oraz Administrator damasławskiej parafii ks. dr Grzegorz Iwińśki.

Kapituła ostatecznie zadecydowała o przyznaniu nagrody:
– prof. dr hab. n. med. Piotrowi Przybyłowskiemu – dyrektorowi ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz profesor w I Katedrze Chirurgii Ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w Krakowie
– oraz Andrzejowi Kaliskiemu – pełniącym obowiązki dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu w roku szkolnym 1999 – 2000, który wraz z dyrektorem Wojciechem Fiebigiem i Andrzejem Matuszakiem założył działający na terenie miasta Wągrowca 19-osobowy Chór Kameralny.
W gali uczestniczył również Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek, który osobiście złożył gratulacje wyróżnionym osobom. Sama nominacja jest już ogromnym sukcesem. Gratulujemy reprezentantom Gminy Damasławek. Dziękujemy za zaangażowanie i pracę dla dobra naszej „Małej Ojczyzny”. Życzymy zdrowia i wytrwałości w dążeniu do realizacji kolejnych celów i zamierzeń.