Dzienne archiwum: 3 listopada, 2021

Dowody osobiste – zmiany

Informujemy, że 5 listopada 2021 roku (piątek), przyjmowanie wniosków o wydanie dowodu osobistego oraz pozostałe czynności związane z dowodami osobistymi, realizowane będą w godzinach od 7.30 do 11.30.

Po tej godzinie w całej Polsce zostanie zablokowany dostęp urzędników do Rejestru Dowodów Osobistych i rozpocznie się wdrażanie rozwiązań technicznych w zakresie nowej cechy biometrycznej w dowodach osobistych.

Jednocześnie informujemy, że od 7 listopada 2021r. obowiązywać będzie nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Nowe dowody osobiste będą miały zmiany w zawartości warstw graficznej i elektronicznej. Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej).

Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

W związku ze zmianami nie ma konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego – będzie można z niego korzystać do czasu upływu jego ważności.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji:
https://www.gov.pl/…/cy…/nowe-dowody-osobiste-od-7-listopada