« Paź

Goniec gminny

ikona

98 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Łeknie – 30.12.2016 r.

98 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Łeknie przypada w dniu 30 grudnia . Z tej okazji miejscowe społeczeństwo organizuje patriotyczne obchody, które zawsze rozpoczyna Msza św. w intencji powstańców. Na rynku pod tablicą komendanta Czarneckiego składane są kwiaty i znicze, odśpiewana ze szkolnym chórem Rota, przy której kibice robią racowisko. Przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich tu cześć odbiera tablicą z nazwiskami powstańców . Młodzież szkolna przygotowuje program artystyczny, a po nim wszyscy obecni zapraszani są na żurek powstańczy, a po nim na anyżki Antoniego Czarneckiego ( które przygotowuje piekarnia Cholewiński z Damasławka), oraz wyśmienite pączki. Na uroczystość zjeżdżają też goście. W uroczystości wzięli udział wójtowie gminy Wągrowiec P. Majchrzak i Damasławek J. Matysiak, Starosta T. Kranc, Przewodnicząca Rady Powiatu M. Osuch i prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wawrzyniec Wierzejewski, obecni też byli harcerze chorągwi wielkopolskiej, oraz poczty sztandarowe szkoły, strażaków i pszczelarzy z Łekna i PTTK z Wągrowca.

Na uwagę zasługuje też udział społeczności z gminy Damasławek, bo rodziny powstańcze z Łekna w pokoleniach też mieszkają na jej terenie.

Tekst – Prezes Towarzystwa Miłośników Łekna – Zbigniew Tomczak

Zdjęcia pamiątkowe.