październik 2021

APEL PSZCZELARZY DO ROLNIKÓW!

Szanowny Rolniku !

Uprzejmie prosimy rolników prowadzących na własny rachunek zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami. Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy, to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonywać z pełnym skutkiem opryski. Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:

1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami

2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących

3. Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00 –19:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających

4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów i lokalizacji pasiek oraz kierunek wiatrów (powoduje to znoszenie cieczy roboczej, a w związku z tym podtruwanie nektaru i pszczół)

5. Stosować środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy

Szanowny Rolniku chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będzie bardzo wdzięczni za przyjęcia naszej prośby i jej realizację, co pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatruć pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół na terenie naszej gminy jest poważny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwłaszcza warrozą oraz masowym ginięciem pszczół (syndrom pustych uli).

Regionalny Związek Pszczelarzy Wlkp Płn w Chodzieży