Wrzesień 2021

Bezpłatne, specjalistyczne badania laryngologiczne

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż w dalszym ciągu istnieje możliwość skorzystania z darmowej diagnostyki laryngologicznej realizowanej przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego i  Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę”. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w wieku 40-65 lat na bezpłatne, specjalistyczne badania laryngologiczne ( nr rejestracji 503 414 178)

Nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią około 6% nowotworów i są przyczyną około 5% zgonów  z powodu choroby nowotworowej.. Są one silnie związane z czynnikami środowiskowymi   i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy. Szczególną uwagę w ostatnich latach zwracają zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który wbrew pozorom również związany jest z zachorowaniem na nowotwory głowy i szyi.

Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Niestety, pojawiające się objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie.

Do najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów nowotworów głowy i szyi zaliczamy:

1.         narastający ból gardła,
  2.         długotrwale utrzymująca się chrypka,
  3.         otalgia, czyli ból ucha bez stanu zapalnego ucha środkowego,
  4.         uczucie „zawadzania” podczas połykania,
  5.         niegojące się owrzodzenia, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
  6.         pieczenie lub drętwienie języka,
  7.         jednostronna niedrożność nosa lub krwawienie z nosa,
  8.         guz na szyi.

Badania są finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, dlatego dla pacjentów są bezpłatne. Badania realizowane są w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM przez wykwalifikowany zespół Specjalistów. Odbywają się one poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji pod nr tel. 503 414 178

https://fb.watch/3zlrc8yS0z/ – film o badaniach na Naszym szpitalnym profilu Facebook!

Z poważaniem,
Katarzyna Kukawska
Koordynator ds. Programów Profilaktycznych i Przesiewowych
e-mail: kukawska.katarzyna@spks2.pl