Wrzesień 2021

Firmy oczekujące na pomoc z Tarczy, mogą wnioskować o odroczenie płatności składek

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad br., mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc – podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br. – Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów, zakładających zwolnienie ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki, czy też nie, mogą złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności, np. o jeden miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Dotyczy to przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie. Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Propozycja ZUS, dotycząca składania wniosków o odroczenie, wynika z tego, że tarcza branżowa nie weszła jeszcze w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku, płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu), nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność, co do docelowego stanu prawnego.