Lipiec 2019
« Cze

Goniec gminny

GREENPOWER Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej 2019

Od 7 do 9 maja br. w Poznaniu odbywały się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GreenPOWER, największa w Polsce wystawa OZE. Targi GREENPOWER zgromadziły przedstawicieli wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii. Ekspozycja targów obejmowała produkty, usługi oraz rozwiązania z zakresu energetyki słonecznej, wodnej, wiatrowej, geotermalnej, biopaliw, biomasy, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych. Targom GREENPOWER towarzyszyły liczne konferencje, debaty i seminaria, w tym konferencja pod nazwą „GMINNY ENERGETYK – skuteczne zarządzanie energią w gminie”, w czasie której podsumowano cykl szkoleń dla kandydatów na Energetyków Gminnych realizowany przez Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Poznaniu. Z naszej gminy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymał Bolesław Szmania skierowany przez Urząd Gminy Damasławek. Tegoroczna edycja targów odbyła się równolegle z Międzynarodowymi Targami Energetyki EXPOPOWER oraz Poznań Drone Expo. Urząd Gminy Damasławek reprezentowało dwóch pracowników: Justyna Kokocha i Bolesław Szmania.

Targi GREENPOWER miały również inny „damasławski akcent”, mianowicie na jednym ze stanowisk prezentowała się firma B3D s.c., której dyrektorem jest Damasławianin Pan Wiesław Woźniak. B3D s.c. jest młodą i dynamiczną firmą, działającą od 6 lat na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych. Firma współpracuje z Wydziałem Budowy Maszyn i Zarządzania na Politechnice Poznańskiej, gdzie laboratorium VR (wirtualnej rzeczywistości) prowadzi dr Filip Górski pochodzący z Damasławka. Dzięki tej współpracy powstają programy szkoleniowe oparte na wirtualnej rzeczywistości na przykład takie jak symulator lotów, obsługa wózka widłowego itp., które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów szkolenia.

Opracował: Bolesław Szmania

Foto. Archiwum B3D i WFOŚiGW w Poznaniu