Wrzesień 2021

Dwa pioruny, czarne chmury. W górnej części rozświetlone niebo przez pioruny.

Informacja – Czy wiesz jak zachować się w trakcie burzy?

Burze – intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty). Burze zdarzają się w każdym zakątku Polski nie można im zapobiec ani w pełni skutecznie przewidzieć ich wystąpienie. Warto przygotować się poprzez zaangażowanie członków swojej rodziny do opracowania i przedyskutowania rodzinnego planu na wypadek burzy.

OSTRZEŻENIA NA TEMAT BURZ:

http://www.imgw.pl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=165 – strona internetowa, na które zamieszane są wszystkie ostrzeżenia meteorologiczne,

POWIADOMIENIE SMS – system skierowany dla mieszkańców gminy Damasławek, w którym po zarejestrowaniu osoba otrzymuje informacje na temat wydanych ostrzeżeń meteorologicznych,

http://www.damaslawek.nowoczesnagmina.pl/ oraz http://gminadamaslawek.pl/ – strony internetowe Urzędu Gminy Damasławek oraz Gminy Damasławek, na której umieszczane są bieżące ostrzeżenia meteorologiczne.

TELEFONY ALARMOWE :

Telefon ratunkowy: 112, Policja: 997, Straż pożarna: 998, Pogotowanie ratunkowe: 999.

PO OGŁOSZENIU OSTRZEŻENIA PRZED BURZĄ:

Zabezpiecz swój dom/mieszkanie poprzez:

• uprzątnięcie z podwórka/ogródka przedmiotów, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
  • upewnij się, że masz odpowiednią ilość światła np. latarki, świece,
  • sprawdź stan swojej apteczki i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
  • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew i słupów trakcji elektrycznych.

ZANIM UDERZY PIORUN:

Należy spoglądać w niebo, szukać ciemniejących chmur, błysków światła lub nastającego wiatru. Jeśli usłyszysz grzmot oznacza to, że jesteś blisko burzy i możliwe jest uderzenie przez piorun. Należy wtedy udać się w bezpieczne miejsce.

GDY BURZA SIĘ ZBLIŻA:

• należy poszukać schronienia w budynku lub w samochodzie oraz pozamykać wszystkie okna,
  • odłączyć wszystkie odbiorniki prądu i urządzenia, oświetlenie może pozostać włączone, ponieważ nie ma to wpływu na prawdopodobieństwo uderzenia piorunem,
  • należy unikać kąpieli pod prysznicem czy w wannie oraz używania bieżącej wody do celów gospodarczych.

JEŚLI BURZA ZASKOCZY CIĘ NA ZEWNĄTRZ:

Jeśli jesteś w lesie szukaj schronienia wśród najniższych drzew, jeśli pływasz lub żeglujesz natychmiast skieruj się ku lądowi i znajdź schronienie.

OCHRONA PRZED BURZĄ GDY JESTEŚ NA ZEWNĄTRZ:

• udaj się do nisko położonego, otwartego miejsca, z dala od wszelkich drzew, metalowych obiektów i słupów, upewnij się, że miejsce gdzie się znalazłeś, nie zostanie zalane przez wody opadowe,
  • kiedy poczujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają „ci dęba”, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić.

GDY NASTĄPI PORAŻENIE PIORUNEM:

Osoba porażona piorunem wymaga natychmiastowej pomocy medycznej dlatego udziel pierwszej pomocy. Jeśli oddech jest zatrzymany zastosuj sztuczne oddychanie. Gdy praca serca została wstrzymana, rozpocznij jego masaż.