Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Licznik odwiedzin

Informacja dotycząca światłowodów.

 

 

 

Uprzejmie informujemy, że na terenie naszej Gminy Firmy Webtouch, Fibrehost i Easyhost prowadzą prace związane z budową sieci światłowodowej (internet szerokopasmowy).

Poniżej zamieszczamy krótki opis działań oraz informację o światłowodzie.

 

Jak budują?

Wykonawcy starają się, by prace trwały jak najkrócej i były jak najmniej uciążliwe. Wiele zależy od ukształtowania terenu. Po przeprowadzeniu prac działka zostaje przywrócona do stanu, w którym była poprzednio. Kabel światłowodowy układany jest od granicy działki do budynku przy użyciu minikoparki, przez wykop ręczny lub przecisk (czyli urządzenie przeciskowe, zwane potocznie „kretem”). Kabel telekomunikacyjny i przyłącze są wprowadzone do budynku w miejscu, które wskazują właściciele budynku. Po wprowadzeniu kabla do domu instalowane gniazdko. Gdy już instalacja przyłączeniowa będzie gotowa, mieszkańcy wybierają operatora, z którym podpiszą umowę na świadczenie usług.

Jak długo trwa budowa?

Budowa może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, ale dzięki tej inwestycji mieszkańcy będą mogli cieszyć się supernowoczesną infrastrukturą telekomunikacyjną.

Co trzeba zrobić?

Mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wykonaniem prac. Jedynie, co musi zrobić właściciel budynku, to podpisać stosowne dokumenty:

  • Zgodę na wykonanie przyłącza
  • Protokół z wykonania prac

Czym jest światłowód?

Jest prawie tak cienki jak włos. Naukowcy pracowali nad nim przez kilkadziesiąt lat. W latach 80 już wiedzieli – zrewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym telekomunikację. Światłowód to najlepsze medium jakie znamy, pozwalające bez straty jakości przesyłać informacje drogą elektroniczną. Jakość świadczonych usług za pośrednictwem sieci światłowodowej jest niezależna od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy innych czynników zewnętrznych. To dzięki niemu mieszkańcy osiemnastu Wielkopolskich powiatów będą wreszcie mogli korzystać z niezawodnej sieci telekomunikacyjnej.

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone