Sierpień 2019
« Lip

Goniec gminny

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZMIANY STAWEK OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI.

Szanowni Mieszkańcy

28 grudnia 2018 r. Rada Gminy Damasławek przyjęła uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwała ta 1 lutego 2019 r. zmieniała wysokość stawek opłaty za odpady. Osoby deklarujące selektywną zbiórkę odpadów zapłacą 15 zł od mieszkańca, natomiast osoby deklarujące nieselektywną zbiórkę odpadów zapłacą 25 zł od mieszkańca. Bez zmian pozostaje metoda obliczenia wysokości opłaty tj. od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Podjęcie uchwały poprzedzone zostało podsumowaniem kosztów systemu odbioru i zagospodarowania odpadów, które Gmina zobowiązana jest pokryć w całości z opłat
za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

1 stycznia 2018 r. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Toniszewie, do którego Gmina Damasławek zobowiązana jest przekazywać odpady wytwarzane przez mieszkańców, podniósł wysokość opłaty za przyjęcie tony zmieszanych odpadów komunalnych z 275 zł netto do 325 zł netto (tj. 54 zł brutto), co powinno spowodować podwyższenie stawek opłat za gospodarowanie odpadami już na początku ubiegłego roku. Wprawdzie Rada Gminy poprzedniej kadencji, 8 listopada 2018 r. podjęła uchwałę w sprawie zmiany wysokości stawek, jednak pozostawiła je na poziomie obowiązującym od 2015 r., co doprowadziło do unieważnienia uchwały w całości przez organ nadzoru. Brak zmiany wysokości stawek, a co za tym idzie brak środków z opłat, spowodowało konieczność dopłaty blisko 50 tysięcy złotych do systemu odbioru
i zagospodarowania odpadów, w grudniu 2018 r.

Dodatkowo w grudniu ubiegłego roku, Zakład Zagospodarowania Odpadów przedstawił propozycję opłat za przyjęcie odpadów w 2019 roku, które zakładają znaczący wzrost kosztów zagospodarowania odpadów zbieranych selektywnie tj. odpady ulegające biodegradacji, tworzywa sztuczne, szkło i papier oraz kolejny wzrost kosztów zagospodarowania odpadów zmieszanych. Na tej podstawie, Urząd Gminy przygotował kalkulację kosztów prowadzenia systemu gospodarowania odpadami przez Gminę Damasławek w 2019 roku, która przedstawia się następująco:

• koszty zagospodarowania odpadów przez ZZO w Toniszewie stanowiące
    61,8 % kosztów systemu gospodarowania odpadami – 539 946 zł,
  • koszty odbioru odpadów stanowiące 32,5% kosztów systemu gospodarowania odpadami – 283 824 zł,
  • koszty administracyjnej obsługi systemu stanowiące 5,7% kosztów systemu gospodarowania odpadami – 50 000 zł.

Zakładamy, że koszty prowadzenia systemu gospodarowania odpadami przez Gminę Damasławek w 2019 roku, wyniosą  873 770 zł.

W trosce o zrównoważony rozwój gminy i konieczność pokrycia kosztów zagospodarowania odpadów jesteśmy zmuszeni wprowadzić ww. stawki. Jednocześnie chcemy zapewnić, że stale będziemy podejmować działania prowadzące do minimalizowania kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zachęcamy Państwa do stosowania zasad selektywnej zbiórki odpadów, ponieważ koszt zagospodarowania odpadów segregowanych nadal będzie o wiele niższy, aniżeli koszt zagospodarowania odpadów zmieszanych. Prosimy o wyrozumiałość oraz rzetelne podejście do kwestii związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Gminy partnerskie