wrzesień 2021

Informacja ZUS – Planujesz emeryturę – nie rób tego w czerwcu!

Informacja prasowa

Planujesz emeryturę – nie rób tego w czerwcu!

Kończysz w czerwcu wiek emerytalny? Zastanów się, kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Czy zrobić to jeszcze w tym miesiącu, czy lepiej poczekać do lipca? Pomyśl, co Ci się bardziej opłaca. Najlepiej jak najpierw sprawdzisz prognozowaną wysokość emerytury u doradcy emerytalnego w ZUS.

Od tego, kiedy zostanie złożony wniosek o emeryturę, może zależeć jej wysokość. Wpływ na taką sytuację ma tzw. schemat waloryzacji składek zapisanych na koncie w ZUS. Jest on wyjątkowo niekorzystny dla osób, które wnioski o emeryturę składają w czerwcu. Dlatego warto zastanowić się, czy wniosek o emeryturę złożyć w czerwcu, czy może lepiej poczekać z tym do lipca.

Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek zapisanych na koncie w ZUS. Jeżeli złożymy wniosek o emeryturę w czerwcu, nasze składki roczne zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli poczekamy ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej obejmie nas jeszcze waloryzacja za jeden kwartał. Gdybyśmy złożyli wniosek w kwietniu lub w maju (pod warunkiem, że mamy już ukończony powszechny wiek emerytalny), do waloryzacji rocznej dochodzą waloryzacje z czterech kwartałów. Pamiętajmy jednak, że jeśli złożymy wniosek w lipcu, emerytura zostanie przyznana od miesiąca złożenia wniosku, czyli od lipca a nie od czerwca. Tym samym jednej wypłaty emerytury nie otrzymamy. Co się bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak , wybierając moment przejścia na emeryturę, wiedzieć, co się traci, a co zyskuje. Pomóc nam w podjęciu decyzji może doradca emerytalny, który wyliczy jej prognozowaną wysokość.

Jeśli przyszły emeryt się pospieszył i już złożył wniosek, może go jeszcze wycofać. Ma taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS, to znaczy w ciągu 30 dni od odebrania przez niego decyzji emerytalnej – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tzw. emeryturę z urzędu i kończą wiek w czerwcu. Osoby te, wniosek o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny, czyli w czerwcu.