Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Licznik odwiedzin

Jak dobrze i czysto palić węglem.

 

 


promocja

 

Ogrzewanie węglowe nie musi być uciążliwe. Węgiel i drewno można spalać prawie lub całkowicie bez dymu.

Efektywne, ekonomiczne spalanie węgla i drewna da się zrealizować w każdym piecu. Efekt bowiem w największej mierze zależy od techniki dokładania paliwa.

Jest kilka metod na czystsze spalanie węgla i drewna, w kolejności od najprostszej:

  • dokładanie mniejszymi porcjami,
  • palenie kroczące,
  • rozpalanie od góry.

 

1

 

Jaki jest główny powód, aby interesować się paleniem bez dymu? To oszczędność pieniędzy! Przejście z kopcenia na efektywne spalanie przynosi oszczędności ok. 30% opału czyli kwoty idące w setki jeśli nie tysiące złotych rocznie!

 

Metoda I: dokładanie mniejszymi porcjami

Wystarczy minimalna zmiana nawyków, aby tradycyjne palenie (“od dołu”) uczynić znośnym. Kopcenie przy tym sposobie palenia jest efektem wrzucania zbyt wielkiej porcji paliwa na zbyt małą porcję żaru. Najprościej więc będzie pozbyć się kopcenia dokładając mniejszymi porcjami.

2

 

Metoda II: pale­nie kroczące

Palenie kroczące  można nazwać paleniem od boku, ponieważ w tym przypadku żar wędruje w poziomie. Metoda ta jest niejako kompromisem między paleniem od góry i typowym (od dołu). Umożliwia ciągłe palenie z dokładaniem, ale kosztem nie całkiem czystego spalania (wciąż jednak o niebo lepszego niż przy zasypywaniu żaru grubą warstwą świeżego paliwa).

3

 

Metoda III: rozpalanie od góry

Potencjalnie najczystszą i najefektywniejszą alternatywą dla tradycyjnego sposobu palenia jest rozpalanie od góry.

Cały trik w rozpalaniu od góry to przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Jednak teraz żar pomału schodzi ku dołowi (z równą łatwością jak w paleniu od dołu wędrował ku górze) a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega praktycznie całkowitemu spaleniu. Do komina lecą niemal przezroczyste spaliny, a w miejsce dymu powstaje więcej ciepła.

 

4

5

 

Na tej samej zasadzie co palenie od góry, tylko w mniejszej skali, działają palniki w kotłach podajnikowych i dlatego kotły te spalają węgiel czysto i efektywnie.

 

6

Palnik retortowy z podajnikiem ślimakowym, rys. zawijan.wordpress.com

 

7

 

za: http://czysteogrzewanie.pl

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone