Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Damasławskie Wieści

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek – 29 grudnia 2018 r.

 

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

w Gminie Damasławek – 29 grudnia 2018r.

 

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Stanisława BiM sprawowana przez ks. dr. Grzegorza Iwińskiego Proboszcza i ks. Krzysztofa Januchowskiego Wikariusza. Ksiądz Proboszcz przywitał licznie zebranych, wprowadzając w klimat wydarzeń sprzed stu laty. Podczas homilii ks. Wikariusz podkreślił wkład Kościoła Katolickiego w kształtowaniu postawy Powstańców. W czasie mszy przed ołtarzem wartę pełniło dwóch młodzieńców Mateusz Kępka i Szymon Proniak w mundurach powstańczych. Wchodzący do kościoła uczestnicy nabożeństwa otrzymali pamiątkowe kotyliony.

Po mszy spod kościoła wyruszył w stronę Rynku marsz powstańczy prowadzony przez Komendanta Gminnego OSP Macieja Przybylskiego, następnie dwaj „Powstańcy”, poczty sztandarowe i uczestnicy marszu, a po bokach Druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Damasławku z pochodniami. Marszowi towarzyszyły pieśni powstańcze m. in. „Marsylianka Wielkopolska”, a nad maszerującymi powiewały flagi powstańcze.

Po przybyciu pod Urząd Gminy Damasławek i wydaniu komendy „Baczność!” odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat. „Powstańcy walczyli na różnych frontach. Byli wśród nich również synowie Ziemi Damasławskiej. Dzisiaj gromadzimy się, aby oddać im należyty hołd i uznanie (…). Dumnie wzniesiemy jeden okrzyk chwała Zwycięzcom!(…)” – tymi słowami Sławomir Buk Przewodniczący Rady Gminy Damasławek a zarazem Prezes Towarzystwa Sympatyków Ziemi Damasławskiej zwrócił się do zebranych oddając cześć Bohaterom.

Następnie pochód ruszył ulicą Żnińską, tak jak 100 lat temu oddziały Komendantów Stefana Kubiaka i Tadeusza Kruszki a później kpt. Jana Tomaszewskiego. Kolejnym przystankiem był SKWER POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH ZIEMI DAMASŁAWSKIEJ. Ks. dr Grzegorz Iwiński pobłogosławił to miejsce i przewodniczył modlitwie za Powstańców. Następnie licznie zebrani przedstawiciele Rodzin Powstańczych dokonali symbolicznego odsłonięcia tablicy z nazwą ustawioną specjalnie na tę okoliczność. Na ich twarzach widoczne było wzruszenie. Od tego momentu jest to miejsce, z którym mogą się utożsamiać wspólnie z innymi w poczuciu dumy ze swoich przodków. Wśród Rodzin Powstańczych obecny był również Tomasz Kranc Starosta Wągrowiecki. Dla uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich Dominik Mosiek i Paweł Sproski odczytali APEL POWSTAŃCZY przywołując nazwiska ponad 240 uczestników wielkopolskiej insurekcji związanych z naszą gminą i Kompanią Juncewską utrwaloną na muralu wyeksponowanym dla wszystkich uczestników. „STAŃCIE DO APELU! CHWAŁA BOHATEROM!” – brzmiało wezwanie na co zebrani trzykrotnie odpowiadali „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”. Apel przeplatały trzy salwy armatnie oddawane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni na czele ze Strzelmistrzem Eugeniuszem Chudzikiem. Następnie swoje przemówienia wygłosili Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek, który objął swoim patronatem całość uroczystości oraz Przewodniczący Rady Gminy Damasławek i Prezes TSZD Sławomir Buk współorganizator uroczystości. Na koniec nadszedł czas na odśpiewanie „ROTY” i odpalenie rac.

Ostatnim przystankiem marszu był hol Zespołu Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów, gdzie na wszystkich zebranych czekał wspólny stół, przy którym mogli posilić się przepysznym żurkiem powstańczym i słodyczami. Można było zrobić sobie zdjęcie z „Powstańcami”, zapoznać się z publikacjami i prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez TSZD, a na koniec wpisać się do księgi pamiątkowej. Gospodarzami poczęstunku byli Koło Gospodyń Wiejskich w Damasławku na czele z Sołtysem wsi Damasławek Anetą Jung oraz Dyrektor ZSP Paweł Tończyk.

Mieszkańcy Gminy Damasławek w sposób wyjątkowy i godny uczcili setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak sami powtarzają to wydarzenie zapadnie na długo w ich pamięci.

W najbliższym czasie Towarzystwo Sympatyków Ziemi Damasławskiej wspólnie z Gminą planuje oznaczyć groby Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzach w Damasławku jest ich 43, na cmentarzu w Niemczynie 3, na cmentarzu w Kozielsku 5, na cmentarzu w Srebrnej Górze 7 i na cmentarzu w Juncewie 3. Stąd apel do Rodzin Powstańczych o wyrażenie zgody na umieszczenie na nagrobkach specjalnych medali z krzyżem i napisem „Powstaniec Wielkopolski”.

 

Bolesław Szmania

 

Foto (1)

Zdjęcie 1 z 87

Foto. Łukasz Jedliński

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone