Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Goniec gminny

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Obchody 101. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek

 

Cywile – Powstańcy podejmują próbę negocjacji z prusakami, zaczynają się przepychani, oddany zostaje strzał, który rani Polaka. Ranny Powstaniec zostaje wyprowadzony przez sanitariuszki. Pierwsza próba odbicia magistratu pruskiego kończy się niepowodzeniem. Drugi atak na magistrat jest już zwycięski. Z Urzędu znika flaga pruska, i zaczyna powiewać flaga powstańcza. Jesteśmy Wolni!

_______________________________________________

Obchody 101. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Damasławek rozpoczęła msza święta w kościele pw. św Stanisława BM. Ksiądz dr Grzegorz Iwiński przywitał licznie zebranych, wprowadzając w klimat sprzed stu jeden lat. Podczas homilii ksiądz Krzysztof Januchowski podkreślił wkład Kościoła Katolickiego w kształtowaniu postawy Powstańców. Po zakończonej Mszy Świętej spod wyruszył marsz powstańczy ulicami Damasławka. Nad maszerującymi powiewały flagi powstańcze, a z głośników rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. Po przybyciu pod Urząd Gminy Damasławek i wydaniu komendy „Baczność” odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 101 lat. Sławomir Buk Przewodniczący Rady Gminy Damasławek, a zarazem Prezes Towarzystwa Sympatyków Ziemi Damasławskiej przedstawił zarys powstania oraz zwrócił się do zebranych oddając cześć Bohaterom. Następnie przed Urzędem odbyła się inscenizacja walk powstańczych. Po zwycięstwie Powstańców wykonano wspólną fotografię. Pochód ruszył ulicą Żnińską, tak jak 101 lat temu oddziały Komendantów Stefana Kubiak i Tadeusza Kruszki, a później kpt. Jana Tomaszewskiego. Kolejnym przystankiem był SKWER POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH ZIEMI DAMASŁAWSKIEJ. Dla uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich Dominik Mosiek oraz Paweł Sproski odczytali Apel Powstańczy przywołując nazwiska 240 uczestników wielkopolskiej insurekcji związanych z naszą gminą i Kompanią Juncewską. „STAŃCIE DO APELU! CHWAŁA BOHATEROM!” – brzmiało wezwanie, na co zebrani trzykrotnie odpowiadali „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”. Apel przeplatały salwy karabinowe. Po apelu została odśpiewana ROTA” oraz zostały odpalone race. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek, który podziękował wszystkim uczestnikom i współorganizatorom obchodów. Włodarz zaprosił Mieszkańców na ciepłą strawę do Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku.

Gminy partnerskie

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone