Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Kalendarz

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Damasławskie Wieści

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Logotyp programu Czyste Powietrze. Niebieskie tło. NA górze obrazka napis czyste powietrze zdrowy wybór. Pośrodku duży czerwony napis ważne

Od 1 lipca obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze”

 

Od dzisiaj obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze”

1 lipca 2021 r. wchodzi w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, uwzględniająca wycofanie dotacji na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), zwiększenie progów dochodowych w części drugiej programu (podwyższony poziom dofinansowania) oraz poszerzenie listy urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Program został też uzupełniony o zapisy dotyczące ścieżki bankowej, której uruchomienie zaplanowano jeszcze w lipcu br.

Program „Czyste Powietrze” w zmienionej wersji, obowiązującej od 1 lipca 2021 r. i uwzględniającej ścieżkę bankową, dostępny jest do wglądu i pobrania na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze) oraz na Portalach Beneficjenta poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Trzy ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW przypomina, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. Oznacza to, że koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem zakup i montaż kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.). Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.

Zwiększenie progów dochodowych od 1 lipca 2021 r. dotyczy drugiej części programu, czyli podwyższonego poziomu dofinansowania (dotacje do 37 tys. zł). Od dzisiaj, w przypadku gospodarstw wieloosobowych ten próg wynosi do 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, a dla gospodarstw jednoosobowych do 2189 zł.

Począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe jest też ubieganie się o większe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Dotacja może wynieść do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) przy podstawowym poziomie dofinansowania oraz do 12 tys. zł w przypadku podwyższonego poziomu dotacji (nie więcej niż 60% kosztów).

Co jeszcze w „Czystym Powietrzu”?

Zapowiadana ścieżka bankowa, czyli nabór wniosków o dofinansowanie w bankach na dotacje przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, ma ruszyć jeszcze w lipcu tego roku. Informacje o bankach, które będą udzielały Kredytu Czyste Powietrze i w których będzie można złożyć wniosek o dotację będą dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Najważniejsze zmiany to: rozpoczęcie przedsięwzięcia (w przypadku wniosków składanych w wfośigw: do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku; w przypadku banków: od daty złożenia wniosku), okres realizacji (wfośigw: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku; bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku), rozliczenie wniosku (wfośigw: maksymalnie w trzech częściach; bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia). Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ponadto, poza już wprowadzonymi zmianami, NFOŚiGW pracuje nad uruchomieniem w ramach drugiej części programu „Czyste Powietrze” modułu pożyczek dla gmin jako uzupełnienie finansowania dla beneficjentów.

 

Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa
media@nfosigw.gov.pl


Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od 1 lipca 2021 r.
– Wycofanie dotacji na kotły węglowe
– Zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania
– Poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie


Zmiany w programie ,,Czyste Powietrze” od 1 lipca 2021 r.
– wycofanie dotacji na kotły węglowe
Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu jest możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r.
Warunki:
– Złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.
– Zakup kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r.
– Wystawiona faktura za kocioł i montaż do 31 grudnia 2021 r.
Powyższe warunki nie dotyczą wniosków złożonych przed data wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie ,,Czyste Powietrze”.


Zmiany w programie ,,Czyste Powietrze” od 1 lipca 2021 r.
– zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania
Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł niż obecnie,
czyli do kwoty 2 189 zł.
Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż obecnie,
czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.
Cel: ujednolicenie progów dochodowych programów, Czyste Powietrze” i ,Stop Smog”, dzięki
czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w., Czystym
Powietrzu” (część 2-ga programu), czyli otrzyma bezzwrotną dotację do 37 tys. zł.

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone