Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Licznik odwiedzin

Oddawaj krew i zyskaj w PIT


Oddawaj krew i zyskaj w PIT

Krew i jej składniki (osocze, płytki krwi) to lek, którego nie da się zastąpić sztucznymi preparatami.

• Jej oddawanie to bezcenna pomoc dla wielu chorych (w tym również dla zmagających się z COVID-19), często ratująca im życie.

• Darowiznę na cele krwiodawstwa można m.in. odliczyć od dochodu w PIT. W tym roku z ulgi tej skorzystało prawie 19 tys. Wielkopolan. Osoby, które oddają krew lub jej składniki, mogą skorzystać z odliczenia w swoim
zeznaniu rocznym PIT. Ulga przysługuje zarówno krwiodawcom, jak również ozdrowieńcom COVID-19, którzy oddają honorowo osocze. Za oddanie krwi jak i jej składników przysługuje ta sama stawka rekompensaty, tj. 130 zł za 1 litr. Odliczyć można wartość faktycznie dokonanej darowizny, jednak nie więcejniz 6% dochodu
przychodu darczyńcy. Trzeba też pamiętać, ze w 6-procentowym
limicie uwzględnia się łącznie wysokość wszystkich darowizn -obok
krwiodawstwa również na cele kultu religijnego, na działalność pożytku
publicznego oraz na kształcenie zawodowe. Aby skorzystać z ulgi trzeba uzyskać zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub jej składników ze stacji krwiodawstwa. Darowiznę można odliczyć wykazując ją w zeznaniu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. W rozliczeniu PIT za 2019 rok w Wielkopolsce podatnicy odliczyli w ten sposób ponad 4,26 mln zł (to o 280 tys. zł więcej niż rok wcześniej). Poza ulgą w PIT honorowym krwiodawcom przysługuje także posiłek regeneracyjny i zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew lub jej składniki. Można też uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych i zwrot kosztów dojazdu do stacji krwiodawstwa. Zasłużonemu honorowemu krwiodawcy – czyli takiemu, który łącznie oddał już 5 lub 6 litrów krwi (limit odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) – przysługują dodatkowe benefity takie jak tańsze leki. Możliwość skorzystania poza kolejnością ze świadczeń ambulatoryjnych
w placówkach medycznych, czy też zniżki w komunikacji miejskiej.

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone