Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Lip    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Goniec gminny

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Patriotyczne uroczystości w Damasławku

 

W Damasławku odbyły się gminne uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchodzonych w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rodzin Powstańców Wielkopolskich, starosta Tomasz Kranc, wójt Jacek Matysiak, radni wraz z przewodniczącym Wojciechem Ollek,  strażacy ochotnicy z Międzylesia, Niemczyna, Mokronos i Damasławka z prezesem zarządu oddziału gminnego Cyprianem Wieczorkiem, delegacje organizacji, stowarzyszeń, szkół, poczty sztandarowe.

Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem przez Wójta Gminy Damasławek  tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed 100 lat. Ksiądz Dziekan Andrzej Stefański dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy. Pani Anna Kasperkowiak odczytała  nazwiska Powstańców Wielkopolskich związanych z Ziemią Damasławską. Byli wśród nich:

 

 • Bogaczyk Wacław
 • Chełmiński Stanisław
 • Dymowska Maria
 • Fortuniak Jan
 • Ignacy Michalczyk
 • Konowalski Franciszek
 • Kusz Władysław
 • Maślanka Wojciech
 • Michalski Władysław
 • Mrowiński Teodor
 • Mróż Józef
 • Niewolak Wacław
 • Nitka Stanisław
 • Orłowski Michał
 • Piotrowicz Walenty
 • Piskulski Wincenty
 • Pituła Stanisław
 • Przyborski Marcin
 • Przybył Stanisław
 • Ratajczak Stanisław
 • Rogaliński Franciszek
 • Rozmarynowski Franciszek
 • Rozmarynowski Michał
 • Stefaniak Walenty
 • Szaj Bernard
 • Winiecki Edmund
 • Ziółkowski Walenty

 

Przybyłe delegacje, przedstawiciele rodzin powstańczych, mieszkańcy gminy złożyli pod pamiątkową tablicą wiązanki kwiatów.

Następnie uczestnicy uroczystości, na czele ze strażakami prowadzonymi przez druha Macieja Przybylskiego  Komendanta Gminnego Związku OSP RP, przemaszerowali do kościoła parafialnego w Damasławku. Księża Andrzej Stefański i Krzysztof Januchowski  odprawili mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz obchodzących 4 maja święto, strażaków.

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku. Zostały uświetnione występem  artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Niemczynie pt. „Niesamowita podróż w przeszłość”. Program przygotowali nauczyciele Marzanna Huszcza, Mariola Łukomska, Magdalena Maciuba i Artur Płoszyński.

W związku z Międzynarodowym Dniem Strażaka wręczono życzenia i podziękowania oraz wyróżnienia dla zasłużonych druhów.

 

GALERIA

Foto (1)

Gminy partnerskie

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
8.30-16.30
wtorek-piątek:
7.30-15.30

Jak do nas dojechać?

Pogoda

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiecej o ciasteczkach.
Ok