Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Licznik odwiedzin

Projekcja filmu z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie – 04.04.2016 r.

 

 

 

plakat czerwie 2016

 

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”  (1918) z Polą Negrii  z muzyką na żywo zespołu CZERWIE

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, dzieło kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej, opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie.

Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa. Wykorzystując swoje wpływy, zazdrosny Morelli sprawia, że nowa opera van den Hofa, „Mania”, nie zostaje przyjęta przez Operę Narodową. Aby pomóc ukochanemu, bohaterka godzi się zostać kochanką Morellego, który przekonuje dyrektora opery do wystawienia nowego dzieła van den Hofa. Mania spotyka ukochanego na premierze jego opery, wystawionej pod zmienionym przez van den Hofa tytułem „Tarantella”.

„Manię” nakręcił w Berlinie węgierski reżyser Eugen Illes, współpracujący z niemieckimi wytwórniami filmowymi. Illes przeszedł do historii kina jako autor wielu materiałów filmowych dokumentujących I wojnę światową.

Występy w niemieckich produkcjach stanowiły początek międzynarodowej kariery Poli Negri. Urodzona jako Apolonia Chałupiec w 1897 roku artystka debiutowała w 1914 roku w polskim filmie”Niewolnica zmysłów”. Trzy lata później wyjechała do Berlina, gdzie grała u wybitnych reżyserów niemieckiego kina niemego, m.in. Ernsta Lubitsha i Maxa Reinhardta. W Berlinie Chałupiec zaczęła się posługiwać pseudonimem artystycznym Pola Negri. W 1923 roku aktorka wyjechała do USA, gdzie zagrała m.in. w „Hiszpańskiej tancerce”, „Zakazanym raju”, „Hotelu Imperial” i „Miłości aktorki”.

Materiał filmowy „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” został pozyskany od kolekcjonera z Czech i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej w 2006 roku. Jest to najprawdopodobniej jedyna zachowana kopia tego filmu na świecie. Z powodu licznych zniszczeń obraz zrekonstruowano cyfrowo. Rekonstrukcja została zrealizowana dzięki projektowi „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest zabezpieczenie i cyfrowe zrekonstruowanie ponad 40 dzieł polskiej kinematografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Specjalnie przygotowaną, autorską muzykę do filmu „Mania” zagra  zespół Czerwie. Grupa powstała w 2000 roku w Roczynach k/Andrychowa, formacja tworzy dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy korzystają z różnorodnych instrumentów takich jak: akordeon, gitara, mandolina, instrumenty dęte i perkusja za pomocą których obalają sztywne muzyczne podziały.

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone