Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Goniec gminny

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Rok 2018 – 100 lecie Odzyskania Niepodległości oraz setna rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

Samorządy muszą dbać o kształtowanie patriotycznych wartości. W roku 2018 obchodzić będziemy dwie niezwykle ważne rocznice: 100 lecie Odzyskania Niepodległości oraz setną rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wspólne świętowanie, przekazywanie pamięci tamtych wydarzeń następnym pokoleniom jest niezwykle ważne. W Gminie Damasławek pamiętano o odzyskaniu Niepodległości. Organizowane są uroczystości w dniu 11 listopada. W kadencji 2014- 2018 pamiętano o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach.

W grudniu 2015 roku Wójt Gminy Jacek Matysiak i Radni złożyli po raz pierwszy kwiaty przy pomniku usytuowanym przy GOK Damasławek, w 97 rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z rocznicami Wybuchu Powstania przypadającymi w 2016 i 2017 złożono również kwiaty i zapalono znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich w Damasławku i Niemczynie. Uroczystości organizowały i uczestniczyły rodziny powstańców, władze samorządowe, przedstawiciele szkół.

W lutym 2017 roku powstał Powiatowy Honorowy Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w skład, którego weszli m.in. wójtowie gmin powiatu wągrowieckiego.

Jesienią 2017 zawiązało się Towarzystwo Sympatyków Ziemi Damasławskiej, które w grudniu również zorganizowało uroczystości rocznicowe.

W dniu 03.05.2018 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą 100 lecie odzyskania Niepodległości i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego a 26 czerwca Rada Gminy Damasławek podjęła uchwałę o nadaniu skwerowi przy ul. Żnińskiej imienia Powstańców Wielkopolskich Ziemi Damasławskiej.

 

Szkoły Podstawowe w Niemczynie i Damasławku, przedszkola w Damasławku i Niemczynie, Gminny Ośrodek Kultury zorganizowały różnego typu imprezy poświęcone zbliżającym się rocznicom. Młodzież uczestniczyła m.in. w konkursach Wiedzy o Wielkopolsce, czy też Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim zajmując wysokie miejsca.

W listopadzie i grudniu planuje się kolejne imprezy okolicznościowe w tym uroczyste odsłonięcie tablicy nadającej imię skwerowi przy ul. Żnińskiej. Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Gminy Damasławek.

 

Zwracamy się z prośbą o udostępnianie zdjęć, pamiątek, biografii mieszkańców Ziemi Damasławskiej walczących w Powstaniu Wielkopolskim.

 

Gminy partnerskie

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
8.30-16.30
wtorek-piątek:
7.30-15.30

Jak do nas dojechać?

Pogoda

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone