Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Damasławskie Wieści

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Sprawdź, czy nie musisz wymienić swojego dowodu- upływa termin ważności dowodów z 2005 roku.

 

SPRAWDŹ, CZY NIE MUSISZ WYMIENIĆ SWOJEGO DOWODU

 

1.UPŁYWA TERMIN WAŻNOŚCI DOWODÓW Z 2005 ROKU.

 

Uprzejmie informujemy, iż w roku 2015 upływa termin ważności dowodów osobistych wydanych w 2005 roku na okres 10 lat i nie będzie możliwości posługiwania się nimi w czynnościach prawnych.

Termin ważności dowodu osobistego każdy może sprawdzić sam. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny jest określona w dowodzie osobistym pod informacją o numerze dowodu osobistego, umieszczoną w dolnym prawym rogu dokumentu.

Jednocześnie nadmieniamy, iż w zależności od wieku posiadacza dokumentu dowody osobiste wydawane są: osobom niepełnoletnim na okres 5 lat, osobom pełnoletnim na okres 10 lat, natomiast osobom starszym, które ukończyły 65 rok życia na czas nieoznaczony.
Dowód, którego okres ważności upłynął nie jest już ważny. Nie można się nim posługiwać. Dowód taki trzeba wymienić. O wymianę dowodu osobistego z powodu upływu terminu ważności należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności tego dokumentu. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego wraz z dwoma zdjęciami trzeba złożyć osobiście w Urzędzie Gminy pokój nr 1 (parter).

2.      INFORMACJA DOTYCZĄCA UNIEWAŻNIANIA DOWODÓW OSOBISTYCH,
W KTÓRYCH ZMIENIŁY SIĘ DANE.

Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, w terminie 14 dni od daty zmiany.
W przypadku nie złożenia wniosku o wymianę dokumentu, dowód osobisty podlega unieważnieniu z urzędu po upływie 3 miesięcy od zmiany danych w nim zawartych.

WYJĄTEK:Obywatele polscy przebywający za granicą, w przypadku zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym, mają obowiązek wystąpić o wymianę tego dokumentu w terminie 3 miesięcy od daty zmiany. W przypadku nie złożenia wniosku o wymianę, dowód osobisty tych osób podlega unieważnieniu z urzędu po upływie 4 miesięcy od zmiany danych w nim zawartych.

Leokadia Kosmowska

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone