Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Kalendarz

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Damasławskie Wieści

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Szkoła Podstawowa w Niemczynie – aktualności

Wycieczka edukacyjna – Mieszkańcy lasu – 7.05.2018r.

Mimo, że weekend majowy był bardzo długi i upalny, nasi trzecioklasiści, w poniedziałkowy ranek, bardzo chętnie powrócili do szkoły. Powodem był wyjazd do lasu. Panie wychowawczynie Magdalena Macieja oraz Żaneta Buk zorganizowały wycieczkę do Nadleśnictwa w Durowie. Wędrując ścieżką edukacyjną, dzieci poznawały mieszkańców lasu. Leśniczka pani Basia rozdała wszystkim uczestnikom leśne notatniki z mapą, gdzie mali obserwatorzy zapisywali spostrzeżenia i przydatne informacje. Uczniowie sprawdzili czy są przyjaciółmi lasu, dowiedzieli się, gdzie mieszkają zwierzęta i jakie zostawiają ślady, poznawali leśne rodziny, a także rosnące rośliny i grzyby. Zmęczeni wędrówką odpoczywali przy wielkim ognisku zajadając smaczne kiełbaski.

To była wspaniała lekcja w terenie.

 

Żaneta Buk

 

Foto (1)

Zdjęcie 1 z 12

 


DZIEŃ ZIEMI – WYWIAD Z HONOROWYM AMBASADOREM „LISTÓW DLA ZIEMI”

 

Wiele mówi się w dzisiejszych czasach o potrzebie chronienia zasobów naturalnych naszej planety i ochronie środowiska, w którym żyjemy. Przez setki lat człowiek sukcesywnie przyczyniał się do degradacji przyrody, przez co nasza planeta zaczęła niszczeć. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, chociażby poprzez korzystanie z ekologicznych źródeł energii czy zmniejszając ilość generowanych odpadów. Korzystając z okazji obchodów Dnia Ziemi i z obecności pana Jacka Matysiaka – wójta Gminy Damasławek, który jest jednocześnie Honorowym Ambasadorem „Listów dla Ziemi”, Samorząd Uczniowski opracował pytania i przeprowadził wywiad z panem wójtem. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się m. in. z jakimi problemami, związanymi z gospodarką odpadami boryka się gmina Damasławek oraz jaki jest poziom świadomości ekologicznej mieszkańców gminy.

1. Samorząd: Jak ocenia Pan zasady gospodarki odpadami na terenie naszej gminy?
Jacek Matysiak: Już od kilku lat gmina prowadzi zbiórkę śmieci, odpadów. Tworząc ten system w 2013 roku wyprzedziliśmy nawet zapisy ustawowe, ponieważ od początku wprowadziliśmy podział na cztery kategorie, na cztery trakcje odpadów, czyli worki brązowe, zielone, niebieskie, tzw. zmieszane, czyli w koszu. System się sprawdza, mamy wysoki stopień segregowalności śmieci. W zasadzie prawie już się nie spotyka śmieci wrzuconych do rowu, lasów. Niestety są z tym związane koszty, ponieważ gmina finansuje koszty odbioru śmieci, a pieniądze pochodzą z opłat, które wnoszą Wasi rodzice dlatego też zawsze warto starać się zachęcać do segregowania śmieci, bo jest to korzystniejsze finansowo. Jednakże na dzień dzisiejszy, system, który wprowadzony był pięć lat temu sprawdził się , nie ma żadnych problemów z odbiorem śmieci.

2. Samorząd: Dlaczego tak ważna jest kwestia segregacji odpadów?
J.M: Segregowanie śmieci jest istotne i są w zasadzie dwa najważniejsze powody. Pierwszy to z punktu widzenia ekonomicznego, ponieważ znacznie tańsze jest segregowanie śmieci niż przetwarzanie. Druga sprawą jest poprawa zwiększenia ilości śmieci, którą odbieramy. Segregowane śmieci są łatwe do przekazania kolejnym odbiorcom, którzy dokonują ich przetworzenia, recyklingu. Dzięki temu możemy wykorzystywać wielokrotnie te same surowce, z których tworzymy szkło, tworzywa sztuczne czy innego tego typu wyroby. Dlatego też ta segregacja jest istotnym elementem przy zbiórce śmieci.

3. Samorząd: Jakie błędy popełniają najczęściej mieszkańcy naszej gminy segregując odpady?
J.M: Trudno powiedzieć o najczęściej powtarzających się błędach. Czasami są problemy z rozróżnieniem poszczególnych kategorii śmieci, czy możemy je wrzucić do kosza, czy do worka, czy możemy je zawieźć do tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – przyp. redakcja), w którym są odbierane. Ten problem czasami jest, ale niekiedy trudno rozróżnić szkło w postaci butelki wrzucanej do worka, a szkło jako pozostałości szyb okiennych wrzucanych do kosza. To rozróżnienie niekiedy stanowi pewien problem, ale nie jest on aż tak istotny – my kontrolujemy śmieci, które są wrzucane do koszy i nie ma tutaj dużego zagrożenia.

4. Samorząd: Co poradził by Pan osobom, dla których segregacja odpadów jest problemem, jakie działania podejmować będzie Gmina, aby wiedza na temat segregacji odpadów była coraz większa?
J.M: Cóż poradzić.. Segregowanie śmieci związane jest z pewnym wysiłkiem, trzeba zdobyć, uzyskać odpowiednie worki, trzeba potem pilnować, żeby poszczególne kategorie śmieci, poszczególne trakcje śmieci wrzucić do odpowiedniego worka i następnie pilnować terminu odbioru, bo one troszeczkę się różnią. Zbieramy śmieci raz na dwa tygodnie, raz w miesiącu i to jest ten kłopot. Jedynym rozwiązaniem, jakby zachętą jest finansowanie. Koszt, opłata w przypadku osób, które segregują śmieci jest niższa. Druga sprawa to promowanie segregacji śmieci w wszelakiego typu konkursach organizowanych przez szkoły, finansowane przez Urząd Gminy . Informacje przekazujemy na naszej stronie internetowej, cały czas jest tam informacja jak te śmieci są odbierane, które do poszczególnych worków powinny być wrzucane. Oczywiście informacja przekazywana dzieciom, młodzieży, a za ich pośrednictwem dorosłym to jest najważniejszy sposób zachęcania do segregowania.

5. Samorząd: Słyszymy dziś często w środkach masowego przekazu o problemach związanych z ochroną środowiska i ekologii. A słowa ekologia i ekologiczny są, niestety, nadużywane. Czy to tylko moda, czy konieczność?
J.M: Dewaluacja tego słowa istnieje, ponieważ ekologia i ekologiczny są dzisiaj modne. Pewne osoby, firmy wykorzystują to pojęcie żeby zwiększyć jakby sprzedaż swoich wyrobów, swoich usług i dopisuje się słowa „ekologiczny, ekologiczne, z ekologicznych gospodarstw”. Troszeczkę jest to wykorzystywane i nadużywane. Ale to nie zmienia faktu, że ekologia czy ekologiczne życie jest niezbędne. Dzisiaj wasze dzieci przetrwają na ziemi, ale już pra, prawnuki jeżeli dzisiaj nie zaczniemy pewnych działań proekologicznych, prośrodowiskowych, może już wtedy nie będą miały z czego korzystać – z wielu pięknych rzeczy, które Nas otaczają, nie będą miały czym oddychać, nie będą miały również wody, z którą też jest coraz większy problem żeby była czysta. Dlatego też ta ekologia jest niezbędna, ale niektórzy ją wykorzystują i zawsze to się będzie zdarzało.

 

Samorząd: Dziękujemy za rozmowę.

 


WYJAZD UCZNIÓW DO CENTRUM NAUKI KOPERNIKA W WĄGROWCU.

 

Wybrani uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Centrum Nauki Kopernika w Wągrowcu.

 

Dorota Winiecka

 

1

Zdjęcie 1 z 10

 

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone