Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Goniec gminny

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Szkoła Podstawowa w Niemczynie – aktualności.

 

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przybliżenia uczniom klasy V historii małej ojczyzny. Podczas wycieczki rowerowej 11 maja 2018 r., dzieci zapaliły znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich w Niemczynie. Następnie pod kierunkiem nauczycieli (p. J. Kubiaka i p. M. Łukomskiej) oraz rodziców (p. I. Maciuby i p. J. Sucharskiej) uczniowie udali się do Łekna, gdzie zatrzymali się przy obelisku upamiętniającym poległych i pomordowanych w latach 1918 – 1939. Realizując kolejny punkt programu, dzieci obejrzały, w Szkole Podstawowej w Łeknie, tablicę pamiątkową poświęconą Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Łekneńskiej oraz dom komendanta oddziału Powstania Wielkopolskiego na Łekno i okolice – Antoniego Czarneckiego. Później piątoklasiści zapalili znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich oraz grobie Nieznanego Żołnierza. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie.

 

Mariola Łukomska

 


17 maja uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. M. Łukomską i nauczycielem wf. p. J. Kubiakiem uczestniczyli w wycieczce klasowej na Kaszuby. Głównym celem wyjazdu był udział w lekcji muzealnej pt. „Józef Wybicki i jego czasy”, która została przeprowadzona w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W miejscu urodzenia twórcy polskiego hymnu narodowego uczniowie poznali postać autora hymnu wraz z dziejami Polski i Europy, okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, wysłuchali oryginalnej wersji pieśni i obejrzeli faksymile rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Dużym zainteresowaniem w dworku Wybickich cieszyły się pamiątki z epoki oraz wystawa stała „Polskie Symbole Narodowe”. Po lekcji historii w muzeum piątoklasiści, w towarzystwie przewodnika, zobaczyli unikalne obiekty w Szymbarku, a były to: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski”, Największy Koncertujący Fortepian Świata oraz „Dom na głowie”. Wycieczkę zakończyło wejście na najwyższe wzniesienie morenowego pasma Wzgórz Szymbarskich – Wieżycę. Jednak, aby podziwiać malownicze widoki na zalesione wzgórza wznoszące się nad jeziorami raduńskimi, trzeba było pokonać 182 stopnie na 35-metrową platformę widokową. A było warto!

 

                                                                                                   Mariola Łukomska

 

 


Z Biblioteką Publiczną w Niemczynie współpracujemy od wielu lat. Dzięki pani Kindze Wojciechowskiej bierzemy udział nie tylko w spektaklach teatralnych, ale również uczestniczymy w lekcjach bibliotecznych i spotkaniach związanych z tradycjami świątecznymi. Ostatnia nasza wizyta miała na celu zapoznanie dzieci, szczególnie pierwszoklasistów, ze sposobem korzystania z księgozbioru. Głównym punktem spotkania była rozmowa o poszanowaniu książek. Dzieci odczytały prośby książek i obiecały się do nich stosować. Miejmy nadzieję, że wizyta ta zachęci dzieci do odwiedzania biblioteki i sięgania po lektury.

Renata Moeglich

 


Starsi z Nas na pewno pamiętają dobranockę, której bohaterem był dzielny Wawelski Smok, podróżujący po świecie gazikiem w towarzystwie kucharza Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. Chcąc jednym przypomnieć przygody smoka, a drugich zapoznać z nimi, wybraliśmy się do MDK w Wągrowcu na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”. Była to nowa wersja znanej bajki o sympatycznym smoku z Krakowa, który rusza na pomoc porwanemu Baltazarowi Gąbce. W poszukiwaniach wspierają go przyjaciele, zaś wyprawę utrudnia tajemniczy Don Pedro z Krainy Deszczowców. Jego niecne uczynki nie przynoszą efektów, gdyż prawdziwa przyjaźń, lojalność i dobroć, a także spryt grupki przyjaciół, pozwalają pokonać największe trudności. Postać Don Pedra, choć to czarny charakter, wzbudziła największą sympatię dzieci. Po wyjściu z teatru w powietrzu długo jeszcze unosiło się jego złowieszcze – Carrramba! Wartka akcja, piękna scenografia i barwne stroje, a także muzyka w nowoczesnym brzmieniu sprawiły, że spektakl oglądało się z przyjemnością.

 

Renata Moeglich

 

 


Dzień Dziecka w tym roku obchodziliśmy 30.05.2018 r. Pani Renata Jung Dyrektor SP Niemczyn obdarowała wszystkich uczniów i pracowników czymś na ochłodę… a mianowicie lodami 🙂 Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci !!!

 

Dorota Winiecka

 

 

Gminy partnerskie

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone