wrzesień 2021

Szkolenie pożarnicze członków OSP – 22.04.2017 r.

W sobotę 22 kwietnia br. odbyło się szkolenie pożarnicze członków Ochotniczych Straży Pożarnych z Damasławka, Międzylesia, Mokronos i Niemczyna. Scenariusz szkolenia gminnego wyglądał następująco. O godz. 8:45 zawyła syrena alarmowa. Do pożaru budynku przy ul. Boisko w Damasławku wyruszyły dwa zastępy wozami GBA i GCBA. Z płonącego budynku udało się wydostać trzem osobom, które zostały opatrzone przez ratowników medycznych. Na poszukiwanie czwartej osoby wyruszyli strażacy w aparatach powietrznych. Wydobyta z płonącego budynku osoba nie wykazywała czynności życiowych. Ratownicy medyczni natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ratownikom udało się odratować czwartą osobę. Strażacy prowadzili działania dwukierunkowo. Wspomagali ratowników medycznych oraz gasili pożar budynku. Z płonącego budynku strażacy wydobyli butlę z gazem, a następnie ją schłodzili. Pożar budynku wymknął się spod kontroli i ogarnął sąsiedni las. Na pomoc strażakom z Damasławka ruszyli druhowie z Międzylesia, Mokronosi Niemczyna. Połączonymi siłami przystąpili do gaszenia pożaru lasu. Przy pomocy kurtyny wodnej zabezpieczono magazyn z materiałami łatwopalnymi. W pobliżu lasu znajdowała się zbiornik wodny, z którego strażacy czerpali wodę do zbiorników zapasowych, a następnie podawali ją na miejsce pożaru. Pożar budynku i lasu został ugaszony. Żadna z ofiar nie odniosła groźnych obrażeń.

Na zakończenie szkolenia gminnego druh Maciej Przybylski – Komendant Gminny Związku OSP RP w Damasławku podziękował przybyłym strażakom za udział w szkoleniu. Szkolenie miało na celu podnieść zdolność bojową strażaków Gminy Damasławek, a także sprawdzić ich formę przed zbliżającymi się zawodami międzygminnymi, które odbędą się w czerwcu br. na terenie naszej gminy.

Sporządził: Bolesław Szmania

Foto (1)