Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Licznik odwiedzin

W marcu nabory dla „Młodych rolników” i na „Modernizację”.

 

 

Wydruk strony Farmer.pl – portal nowoczesnego rolnika

Autor: MP 14-01-2016 10:05

 

 

W marcu nabory dla „Młodych rolników” i na „Modernizację”

 

Młodzi i Modernizacja – to w pierwszym kwartale. W połowie roku kolejne działania – i kroki zmierzające do zwiększenia środków na rozwój wsi.

Skandalem jest, że przez dwa lata PROW nie funkcjonuje. Kiedy w 2016 r. będą uruchamiane programy? Rolnicy powinni przygotować środki na współfinansowanie, zaplanować pracę – tymczasem wciąż nie wiadomo, jaki jest harmonogram PROW – mówił dziś w Sejmie poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Oczekiwanie na pieniądze z PROW powinno się kończyć. W 2015 r. spadły dochody rolników, problemy poszczególnych rynków są znane, także straty po klęsce suszy – rolnicy nie są w stanie wygenerować z własnych dochodów pieniędzy na rozwój. Stąd potrzeba ogłoszenia harmonogramu naborów z PROW 2014-2020.

Wiceminister Ryszard Zarudzki przypomniał, że PROW został zatwierdzony 14 grudnia 2014 roku. Cały rok, jaki upłynął od tego faktu, poświęcono na przygotowania do jego uruchomienia. Jest gotowych 28 rozporządzeń, 14 trzeba jeszcze wydać. Fundusze do dyspozycji to 13,5 mld, z tego 8,6 mld to środki unijne. Z II do I filara przeniesiono na płatności bezpośrednie 25 proc. Środków jest więc mniej.

Jak poinformował wiceminister, podjęto przygotowania zmierzające do zaplanowania na cały rok wdrożenia poszczególnych działań. I tak:

– ze środków na rozwój gospodarstw będzie nabór w marcu na „Premię dla młodych rolników”. Jest zgoda KE, aby ci rolnicy, którzy złożyli wcześniej wnioski w I naborze – a pobierali płatności bezpośrednie – mogli uzyskać tę premię.  Potwierdzenie ostateczne jest oczekiwane.

– w marcu też będzie rozpoczęcie wdrażania pełnej „Modernizacji gospodarstw”: można spodziewać  się naboru na maszyny, ale powtórzony też będzie komponent dla prosiąt, krów i bydła mlecznego. Czyli nabór będzie na wszystkie typy operacji przewidziane w „Modernizacji”.

To najważniejsze nabory z I kwartału. Wszystkie przepisy są już gotowe i ARiMR też. Ostateczne potwierdzenie dotyczące młodych rolników jest jeszcze oczekiwane – podkreślił wiceminister.

W kolejnych okresach roku będzie natomiast nabór na

– Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa

– tworzenie grup i organizacji

– inwestycje odtwarzające potencjał; ten nabór będzie w połowie roku.

To podstawowe przewidywane nabory, jeśli chodzi o rozwój gospodarstw.

 

Pozostałe obszary związane z wdrażaniem PROW będą podane na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa i ARiMR.

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone