Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Goniec gminny

goniec gminny

Licznik odwiedzin

Zaduszki Mikołajczykowskie 2019

 

W sobotnie popołudnie 7 grudnia 2019 roku na terenie Gminy Damasławek odbyły się „Zaduszki Mikołajczykowskie”. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka w Międzylesiu. Następnie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Niemczynie sprawowana była Masza Święta. Po liturgii nastąpił przemarsz pod remizę OSP, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Niemczyn. Ksiądz Bogdan Łybek poświęcił nowy wóz bojowy. Oficjalnego przekazania kluczyków do pojazdu dokonali Marszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu Andrzej Woźnicki oraz Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek. W imieniu jednostki kluczyki odebrali Prezes OSP Niemczyn Tadeusz Janas oraz Naczelnik Sławomir Pędziński. Uroczyste przekazanie pojazdu uświetnił występ muzyczny w wykonaniu Julii Pędzińskiej. Symbolicznego chrztu samochodu, któremu nadano imię „Teoś” dokonał druh Sławomir Pędziński. Następnie poczty sztandarowe, przybyłe delegacje oraz goście udali się świetlicy wiejskiej w Niemczynie. Na miejscu uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemczynie przedstawili program artystyczny nawiązujący do słów Stanisława Mikołajczyka „Nie traćcie wiary w lepszą przyszłość Polski”. Po części artystycznej Wójt Gminy Damasławek podziękował wszystkim za przybycie, przygotowanie uroczystości oraz współpracę. Głos zabrali również Marszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Arkadiusz Błochowiak. Po wystąpieniach okolicznościowych na gości czekał przepyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niemczyna.

Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. W latach dwudziestych działał w Polskim Stronnictwie Ludowym „Piast”. W latach 1930-35 był posłem na Sejm RP. Został wiceprzewodniczącym I Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, wicepremierem, a potem premierem rządu RP na uchodźctwie. Po wojnie powrócił do Polski, został wicepremierem i ministrem rolnictwa. W 1927 roku Stanisław Mikołajczyk nabył dwudziestohektarowe gospodarstwo rolne w Międzylesiu. W 1996 roku powstał w Międzylesiu pomnik poświęcony jego pamięci.

fot.: Krzysztof Borowski

Gminy partnerskie

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone