grudzień 2021

Dożynki Powiatowo-Gminne 2021

Starostami tegorocznego święta plonów była Pani Monika Rozmarynowska oraz Pan Krzysztof Fredrych z Niemczyna. Organizatorami uroczystości był: Powiat Wągrowiecki na czele z Tomaszem Krancem – Starostą Wągrowieckim oraz Małgorzatą Osuch Przewodniczącą Rady, Gmina Damasławek reprezentowana przez Cypriana Wieczorka – Wójta oraz Sławomira Buka – Przewodniczącego Rady, Parafia w Niemczynie na czele z Proboszczem ks. Bogdanem Łybkiem oraz Sołectwo Niemczyn reprezentowane przez Ryszarda Rozmarynowskiego – Sołtysa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Niemczynie. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował na boisko sportowe, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Symbol dożynkowy – chleb został ceremonialnie przekazany przez Starostów Dożynek na ręce Wójta Gminy Damasławek oraz Starosty Wągrowieckiego , a obrzęd dożynkowy przeprowadzony został przez Zespól Tańca Ludowego „Staropolanie” Wielkopolska. Staropolskim zwyczajem Gospodarze tegorocznego święta plonów podzielili się z uczestnikami wydarzenia chlebem.

Uroczystości dożynkowe były okazją do wręczenia nagród i odznaczeń. Na wniosek Wójta Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa o Rozwoju Wsi otrzymali:
Pan Kazimierz Kasperkowiak, Pan Andrzej Konowalski, Pan Walenty Łukaszewski oraz Pan Stefan Sobecki.

Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego na wniosek Wójta Gminy Damasławek przyznane przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego otrzymali:
Pan Ryszard Chosiński, Pan Mariusz Dereziński, Pan Janusz Januchowski, Pani Alina Marzec oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Międzylesiu.

Dodatkowo została wręczona Odznaka Zasłużony dla Kultury Panu Marianowi Wituckiemu.

Po części oficjalnej wystąpił Zespół Staropolanie, a gwiazdą wieczoru była grupa D-Bomb. Odbyła się również zabawa taneczna z Dj Danley.

Podczas całego wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla dzieci oraz lokalnych przysmaków serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Damasławek. Dodatkowo można było zaszczepić się przeciwko COVid-19 oraz spisać w mobilnym punkcie spisowym NSP.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wspaniałe uroczystości.

4H3A5589

Zdjęcie 1 z 290