FOTOWOLTAIKA – PRĄD ZE SŁOŃCA
Firma piTERN zaprasza na:
SPOTKANIE INFORMACYJNE
DAMASŁAWEK – URZĄD GMINY, RYNEK 8
16 STYCZNIA 2017 R. GODZ. 16.30
Czym jest fotowoltaika i jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym?
Moduły fotowoltaiczne (PV) przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny, który dalej jest wykorzystywany na bieżąco w naszych domach. Nasłonecznienie w Polsce jest bardzo stabilne i korzystne dla tego typu systemów. Polskie prawo już dziś pozwala także na przyłączanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Dzięki uchwalonej ustawie tzw. Mały Trójpak Energetyczny dostawca energii elektrycznej ma obowiązek bezpłatnego przyłączenia instalacji fotowoltaicznej poprzez wymianę licznika energii na dwukierunkowy. Posiadając instalację PV ograniczamy zużycie energii elektrycznej z sieci energetycznej do minimum.
Nowe prawo, które weszło w życie od 01.07.2016r. mówi o tym, można montować fotowoltaikę i energetyka ma obowiązek odebrać (,,zmagazynować”) nadwyżkę. Rozliczanie z energetyką będzie tylko raz w roku. Nadwyżki z lata zmagazynowane w Zakładzie Energetycznym będzie można odebrać zimą. Proces ten to Net-Metering czyli ,,Bilansowanie Energii”. W zależności od wielkości instalacji są różne wartości bilansowania. Przy instalacjach fotowoltaicznych do mocy 10kwp bilansowanie jest w stosunku 1-0,8. Powyżej 10kwp bilansowanie jest w stosunku 1-0,7.
Zapotrzebowanie i produkcja prądu?
Produkcja własnego prądu pozwala na znaczne oszczędności. Typowa 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3000 kWh. Zamontowana instalacja PV o mocy 3,0 kW wyprodukuję rocznie ok. 2800 kWh – jest to znaczący udział w rocznym zużyciu energii elektrycznej. Aby uzyskać taką moc powinniśmy zainstalować 12 moduły fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 250 Wp. Należy także pamiętać o tym iż żywotność instalacji PV to ponad 25 lat !