Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Licznik odwiedzin

Informacja – NIE dla czadu.

 

 

 

NIE dla czadu!

 

Urząd Gminy Damasławek przypomina kilka zasad prawidłowej eksploatacji przewodów grzewczo-kominowych, a także o wyposażeniu domów/mieszkań w czujniki tlenku węgla, dymu, gazu!

 

Materiały pochodzą ze strony internetowej Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu – www.ognioodporni.com.pl

 

NIEPRAWIDŁOWA EKSPLOATACJA KOMINÓW!

W eksploatacji przewodów grzewczo-kominowych najbardziej niepożądanym jest gromadzenie się w paleniskach i na ścianach przewodów kominowych osadu smolnego (sadza). Jego powstanie jest efektem spalania drewna i innych paliw stałych. Osad smolny osiadając w przewodzie kominowym (dymowym), zmniejsza jego drożność i osłabia ciąg, zmniejszając sprawność paleniska i bezpieczeństwo jego użytkowania. W efekcie prowadzi to do pożaru sadzy w kominie, co skutkuje rozszczelnieniem komina i najczęściej prowadzi do pożaru budynku. Podczas pożaru sadzy w kominie, często dochodzi do zaczopowania przewodu kominowego, a następnie pęknięcia ścian komina. Dalsze użytkowanie takiego komina jest niedopuszczalne, gdyż stanowi realne zagrożenie pożarowe i zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Jedynie przewody kominowe, nad którymi opiekę sprawują osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje kominiarskie, dają gwarancję bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Brak kontroli przewodów kominowych stwarza zagrożenie m.in. jego zagruzowania, zagnieżdżenia się ptactwa, wskutek czego może dojść do zatrucia tlenkiem węgla.

 

UWAGA CZAD. STOP!

Co roku w wyniku pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla ginie w Polsce ok. 600 osób, a kolejnych kilka tysięcy doznaje uszczerbku na zdrowiu

 

Najwięcej przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, gdzie czujemy się najbezpieczniej. W czasie trwania okresu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla tj. czadem. Tlenek węgla znany jest człowiekowi jako jedna z najgroźniejszych trucizn. Ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz jest przyczyną śmierci nie tylko samobójców, ale także przypadkowych ludzi. Ze względu na sposób działania czadu na ludzki organizm, gaz ten nazywany jest też cichym zabójcą. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi. Do organizmu człowieka wchłania się w trakcie oddychania. Należy wiedzieć, że tlenek węgla przy określonym stężeniu może być wybuchowy. Do zaczadzenia w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w okresach zimowych, dochodzi na skutek tego, że wielu użytkowników mieszkań uszczelnia okna i drzwi przed zimnem, w ten sposób ograniczając wymianę powietrza. Spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych zachodzi bez dostatecznej ilości tlenu, w wyniku czego powstaje tlenek węgla. W wielu przypadkach dochodzi również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i czad wydostaje się do przestrzeni mieszkalnej, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców.

 

Co robić, aby uniknąć sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla w budynku?

Nie stosować do ogrzewania pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie, gazowych, przenośnych urządzeń promiennikowych. · Nie ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych. W pomieszczeniach, gdzie występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienek oraz od przewodów wentylacyjnych. Wszelkie prace naprawcze, przeróbki, konserwacje zlecać osobom uprawnionym.

Nie pozostawiać bez dozoru potraw na włączonej kuchence, w piekarniku.· Kupować nowoczesne i bezpieczne urządzenia, posiadające atesty, wyposażone w automatyczne czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu, czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.

 

Przynajmniej raz w roku zlecić osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje kontrolę stanu technicznego instalacji gazowych i wentylacyjnych.

 

Usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej raz na 3 miesiące,
2) od palenisk opalanych paliwem płynnym co najmniej raz na 6 miesięcy,
3) czynności zlecać osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

 

WYPOSAŻ MIESZKANIE W AUTONOMICZNE CZUJNIKI TLENKU WĘGLA, DYMU, GAZU!

 

plakat

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone