Listopad 2021

INFORMACJA – Niebezpieczne spalanie śmieci w piecach.

Niebezpieczne spalanie śmieci w piecach

„Śmieci się pali” – taką zasadę wyznaje wciąż wiele osób. O ile dawniej śmieci nie było tak wiele, o tyle dzisiaj wręcz nas zasypują. Rocznie każdy z nas produkuje około 350 kg śmieci. 1/3 odpadów ląduje na dzikich wysypiskach lub trafia do pieców. Pali się je szybko, ale problem pozostaje na długo.

Co dokładnie wydobywa się z pieca w którym spalane są śmieci? Według danych Fundacji ARKA są to pyły powodujące szkodliwe zanieczyszczenie metalami ciężkimi, trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu, który powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc. Ponadto w dymie znajduje się dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze dioksyny. Wszystkie te związki pozostają w sąsiedztwie komina, z którego się wydostały, wdychane są przez okolicznych mieszkańców, wnikają do gleby i wód (a stamtąd np. do przydomowego ogródka), przenikają wszystkimi szparami do wnętrza domów, wywołując alergie, choroby układu oddechowego oraz nowotwory.

Domowe piece generują zbyt niską temperaturę, aby bezpiecznie spalać odpady. W profesjonalnej spalarni odpadów sam proces spalania odbywa się w o wiele wyższej temperaturze, a piece wyposażone są w specjalistyczne filtry. Natomiast podczas spalania śmieci w piecu domowym, emitowane są szkodliwe substancje, które zapychają kominy sadzą, co może być przyczyną zapalenia przewodu kominowego lub zaczadzenia.

Co można spalać w piecu domowym? W kotłowniach domowych oprócz paliw stałych tj. węgiel, gaz, olej opałowy, drewno, biomasa (np. pellet i  brykiet z biomasy), można spalać tylko wybrane odpady. Są to m.in. trociny, wióry, ścinki oraz drewno czyli odpady pochodzenia roślinnego (oprócz tych pochodzących z obróbki płyt wiórowych), opakowania z drewna i drewno (nie pokryte impregnatami i powłokami ochronnymi), papier i tektura (ale nie bielone związkami chloru i z kolorowymi farbami).

Bezwzględnie zabronione jest spalanie:

• plastikowych opakowań i butelek, gumy i odpadów gumowych (opony, uszczelki),
  • tekstyliów (tkaniny, dzianiny),
  • odpadów skórzanych (obuwie, ubrania),
  • papieru i opakowań kartonowych bielonych związkami chloru i z nadrukiem farb kolorowych (np. kolorowe czasopisma, kolorowe opakowania kartonowe),
  • drewna malowanego, lakierowanego i impregnowanego (stare meble, opakowania drewniane).

Pamiętajmy !!!

Spalanie śmieci w piecu domowym jest niebezpieczne i szkodliwe, dodatkowo grozi karą aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5 tysięcy złotych).