Przejdź do treści
Dziś jest:
A+ A-

Menu

Zobacz także

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Licznik odwiedzin

Ważna informacja dot. dowodów osobistych.

 

 

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA

DOWODÓW OSOBISTYCH

 

 

Nowy dowód osobisty. Co się zmieniło?

Od 1 marca 2015 r. obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych. Co nowego zawiera dowód osobisty? Pojawiło się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniejsze jest go sfałszować. Na dowodzie znajdują się informacje o polskim obywatelstwie  i opisy pól po angielsku. Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dokumentu wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który jest ważny przez okres 5 lat.

Czego nie zawiera dowód osobisty?

Dowód osobisty nie zawiera: adresu zameldowania, koloru oczu, wzrostu ani skanu podpisu posiadacza.

Nowa fotografia do dowodu.

Fotografia, która jest wykorzystywana w dowodzie osobistym to taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o nowy dowód możemy złożyć w dowolnej gminie. Dowód można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa jeden rodzic lub opiekun prawny.

Obowiązek dostarczania przez wnioskodawcę dodatkowych dokumentów, w formie aktów stanu cywilnego, został ograniczony wyłącznie do przypadku niezgodności danych wskazanych we wniosku, z informacjami istniejącymi w posiadanych przez organ rejestrach.

Czy musisz wymienić stary dowód Nie!

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność  do upływu terminów w nich określonych. Nie ma konieczności wymiany dokumentów.

 

UWAGA: Czym jest nowa platforma OBYWATEL.GOV.PL?

Każdą sprawę, którą obywatel załatwia w urzędzie, traktujemy jak usługę, którą dla niego wykonujemy. Chcemy, aby była ona załatwiona szybko i sprawnie. Dlatego zbieramy nasze usługi w jednym miejscu. Opisujemy w prosty i przystępny sposób, co należy zrobić, co przygotować, gdzie pójść, a co można załatwić bez wychodzenia z domu. Wszystko po to, aby nie tracić czasu. OBYWATEL.GOV.PL stanie się dobrym źródłem informacji o usługach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

POWYŻSZE INFORMACJE ZNAJDZIESZ RÓWNIEŻ NA STRONIE:

OBYWATEL

KLIKNIJ

Zobacz także

Godziny pracy

poniedziałek:
7:30 -16:30
wtorek - czwartek:
7:30 -15:30
piątek:
7:30 -14:30

Jak do nas dojechać?

Urząd Gminy Damasławek, Rynek 8, 62-110 Damasławek
Wszelkie Prawa Zastrzeżone